Ďalší absolventi kurzu FIATA DIPLOMA v zasielateľstve

Zväz logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky (ZLZ SR) v spolupráci so Žilinskou univerzitou v Žiline, Fakultou prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov validoval v marci 2007 pred medzinárodnou komisiou ABVT FIATA vzdelávací kurz ZASIELATEĽSTVO- Špedičný expert FIATA podľa predpísaných štandardov FIATA – Celosvetová asociácia zväzov zasielateľov (www.fiata.org). Kurz je tiež akreditovaný v rámci celoživotného vzdelávania Ministerstvom školstva SR – číslo akreditácie: 0494/2009/567/1. V dňoch 26.6. a 16.7.2012 vykonalo záverečnú skúšku úspešne 23 úspešných absolventov kurzu (obr.11). Kurz absolvovali účastníci zo slovenských, ale aj nadnárodných zasielateľských, logistických a dopravných firiem napr. DB Schenker, DSV, Kuehne a Nagel, Ceva, HERMES, CHEDOS, TNT atď.Títo absolventi môžu požiadať o vydanie celosvetovo uznávaného certifikátu FIATA DIPLOMA IN FREIGHT FORWARDING. Na základe požiadavky z členskej základe ZLZ SR, ale aj kladnej odozvy z praxe sme pripravili v poradí tretí kurz, ktorí obsahuje 14 modulov:

1. Úvod do zasielateľstva
  2. Námorná preprava
  3. Námorné kontajnery
  4. Multimodálna preprava
  5. Letecká preprava
  6. Cestná preprava
  7. Železničná preprava
  8. Vnútroštátna a medzinárodná preprava vnútrozemskými vodnými cestami
  9. Colné postupy
  10. Logistika, skladovanie a distribúcia
  11. Poistenie
  12. Nebezpečný náklad
  13. Bezpečnosť a bezpečnostná ochrana
  14. Informačné a komunikačné technológie v zasielateľstve

Predpísaný rozsah kontaktnej výučby je 240 hodín v ktorom sú aj odborné exkurzie v SR a jedna nepovinná exkurzia v zahraničí. Na obr. 2 je exkurzia účastníkov kurzu v riečnom prístave v Bratislave. ZLZ SR a Žilinská univerzita v Žiline pripravuje otvorenie ďalšieho kurzu so začiatkom v októbri 2012. Treba upozorniť, že ďalší kurz sa otvorí až za rok októbri 2013. Kurz je určený pre účastníkov zo zasielateľských, logistických a dopravných organizácií s minimálne úplným stredoškolským vzdelaním s maturitou a minimálne jednoročnou odbornou praxou.

Podrobnejšie informácie o kurze sú na www.zlz.sk a http://kcmd.uniza.sk/fiata/index.html

Prof. Ing. Jozef Gnap, PhD.
predseda sekcie vzdelávania a vydavateľstva ZLZ SR

absolventi2012